17.05.2019
Przedmiotem projektu jest jakościowa ocena bateriurii na podstawie aktywacji monocytow przez biofilm izolowanych bakterii
Stwierdzenie obecności bakterii w moczu (bakteriuria) nie zawsze oznacza zapalenia układu moczowego (ZUM). W dolnym odcinku cewki moczowej mogą znajdować się bakterie, które nie wywołują stanu zapalnego. Wykrywa się je w niewielkiej ilości podczas badania ogólnego moczu i nie uznaje za zjawisko nieprawidłowe. Do rozpoznania zakażenia dróg moczowych konieczne jest stwierdzenie w moczu bakterii uropatogennych, które występują w odpowiednio wysokiej liczbie.
Opracowana metoda umożliwia szybką, jakościową ocenę bakteriurii poprzez identyfikację szczepów uropatogennych z rodzaju Enterococcus oraz szczepów inwazyjnych na podstawie zmiany morfologii monocytów pod wpływem kontaktu z biofilmem izolowanych z moczu bakterii. Dzięki zastosowaniu proponowanej metody, możliwe jest wczesne wykrycie chorobotwórczych bakterii w moczu, co umożliwia, po zastosowaniu odpowiedniego leczenia, uniknięcie groźnych powikłań ZUM.żołądka.
Więcej informacji o projekcie w załączonym pliku poniżej:
Jakościowa ocena bakteriurii na podstawie aktywacji monocytów przez biofilm izolowanych bakterii (510 KB)